Make your own free website on Tripod.com

Przejdz do:

Co to jest Access | Jak utworzyc tabelke | Jak utworzyc kwerende | Jak zaprojektowac i utworzyc nowa baze danych
| Jak utworzyc raport | Jak tworzyc relacje | Podsumowanie

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Formularze - podstawy:

Tworzymy je w celu łatwiejszego wpisywania danych do tabel. Ale nie tylko, formularz może sprawdzać poprawność wpisywanych danych, ich typ i format. Służą nam też jako panel do otwierania elementów naszej bazy danych i okno dialogowe do podejmowania różnych akcji np. drukowania. Formularz składa sie z elementów tła i tz. formantów. Łącza między formularzem a jego źródłem rekordów tworzy się za pomocą obiektów graficznych nazywanych formantami. Najpopularniejszym typem formantu używanym do wyświetlania i wprowadzania danych jest pole tekstowe.

Tworzenie autoformularza:

Autoformularz to najprostsza funkcja. Za jej pomocą zrobimy formularz który będzie korzystał z jednego źródła rekordów, czli jednej tabeli. Będą w nim wykorzystane wszystkie pola z wybranej tabeli i wszystkie z powiązanych tabel. Zaczynamy od wybrania opcji nowy i w widocznym oknie wybieramy układ nowego formularza. Do dyspozycji mamy tabelaryczny , kolumnowy , arkusz danych . Wybieramy też z jakiej tabeli autoformularz ma pobrać rekordy (pole wyboru na dole okna nowy). Inne opcje z tego okna omówiłem na następnych stronach.

Kreator formularzy:
Kreator zadaje szczegółowe pytania dotyczące źródeł rekordów, pól, układu i żądanego formatu, a następnie tworzy formularz na podstawie udzielonych odpowiedzi. W oknie naszej bazy wybieramy okno formularze. Do tworzenia nowego formularza wybieramy opcję utwórz formularz za pomocą kreatora lub przycisk nowy/kreator formularzy.Jako pierwsze ustalamy jakie pola, z jakiej tabeli, ma zawierać nasz formularz Z przenoszeniem pól postępujemy tak jak w przypadku kreatora tabel tj. zaznaczone dostępne pole przenosimy strzałką > do okienka Wybrane pola. Nastepnie wybieramy układ formularza . Do wyboru mamy cztery pocje kolumnowy, tabelaryczny, arkusz danych, wyjustowany. Trzy pierwsze pokazałem przy tworzeniu autoformularza, a wyjustowany to układ pól jedno obok drugiego. MS ACCESS daje nam także do wyboru styl, wygląd tła i pól, następne okienko kreatora. Następnie ustalamy nazwę dla naszego formularza i co z nim chcemy zrobić - otworzyć czy modyfikować . I to tyle, formularz gotowy.

Jak utworzyc formularz przedstawiaja screeny ponizej:


etykieta gotowy formularz naglowek stopka nowy formularz pole textowe widok projektuPowrot do menu